Nudimo usluge:
– projektiranja sustava centralnog grijanja za Vaš dom

  • Grijanje na pelet ili drvo
  • Plinski kondenzacijski uređaji

Grijanje na pelet ili drvo

Što je pelet?

Peleti su energetsko gorivo koje se dobija tehnološkim postupkom mljevenja, sušenja i prešanja raznih biomaterijala, najčešće drveta.

S obzirom na veliku energetsku učinkovitost, činjenicu da je za skladištenje peleta potreban mali prostor i da cjelokupan proces grijanja nije toliko “prljav” i zahtjevan, ne čudi rast populanost ovog načina grijanja. Iako je jeftiniji od plina i loživog ulja, pelet je skuplji od drva.

Princip rada peći na pelet

Peći na pelet koriste toplinsku energiju nastalu izgaranjem energenta (peleta) koja se uz pomoć ventilatora rasprostranjuje u prostoriji u kojoj se peć nalazi, dok se drugim ventilatorom dovodi zrak u ložište uz istovremeno ispuštanje dimnih plinova u dimnjak.

Postoje i sustavi centralnog grijanja gdje se toplinska energija iz peći na pelet koristi za zagrijavanje vode u sustavu centralnog grijanja (radijatori). Naravno, ovakav način grijanja zahtijeva imanje grijaćih tijela.

Moderne peći dolaze opremljene s naprednom elektronikom (timer, termostat i slično) koja omogućuje kontrolu temperature i paljenje/gašenje po potrebi, čime se ostvaruju dodatne uštede i postiže željeni komfor korisnika. Neke peći dolaze i s mogučnošću regulacije putem pametnog telefona. Samo rukovanje cjelokupnim sustavom je jako jednostavno.

Peć na pelet i centralno grijanje

Pelete je moguće koristiti i za centralno grijanje, u kombinaciji s drvima ili bez. Ovakav sustav ne zahtijeva imanje kotlovnice budući da se peći i kamini, pa čak i veći kotlovi na pelet, mogu uklopiti u životni prostor.

Kamini na pelet za centralno grijanje na vodu zahtijevaju imanje cirkulacijske pumpe i ekspanzijske posude. Kotlovi na pelet za centralno grijanje zahtijevaju ispusni slavinu, sigurnosni ventil, pumpu i ekspanzijsku posudu.

Koja snaga peći je potrebna za koliki prostor?

Prilikom odabira peći potrebno je u obzir uzeti brojne čimbenike, kao i kod svakog sustava grijanja: lokacija, toplinska izolacija, namjena objekta i slično. Gledajući prosječne vrijednosti, okvirni izračuni su:

Peći za grijanje toplim zrakom:

  • 60m2   – 6-7kw
  • 80m2   – 8-9kw
  • 100m2 -10-12kw

Termo peći za centralno grijanje:

  • 100m2 –  15kw
  • 130m2 –  20kw
  • 150m2 –  24kw
  • 190m2 –  28kw
  • 230m2 –  32kw
  • 270m2 –  36kw
  • 340m2 –  48kw

Održavanje peći na pelet

Peć na pelet zahtijeva manje čišćenja nego peć na drva, no svejedno ju je potrebno redovito održavati. Ložište peći potrebno je svakodnevno čistiti od pepela, prašine i ostatka ogrijeva. Ložište je najbolje čistiti usisavačem namijenjenim baš za tu svrhu. Ladicu za pepeo možete čistiti jednom do dva puta tjedno, ovisno koliko često koristite peć. Staklo po potrebi očistite sredstvom namijenjemim za čišćenje stakla kamina, no mogu poslužiti i stare novine.

Svake godine potrebno je napraviti servis te se za to preporuča pozvati stručnu osobu. Da bi se zadržalo jamstvo na proizvod, proizvođači zahtijevaju da servis obavlja za to ovlaštena osoba. Od ovlaštene osobe obavezno zatražite potvrdu o obavljenom servisu.

Savjetujemo vas da odabirete kvalitetne, certificirane pelete napravljene od drva (točnije ostataka drva) koji su bez kemijskih supstanci.

Odabir pravog peleta

Idealan pelet dobiva se mješavinom 20% mekog (npr. smreka, topola, lipa) i 80% tvrdog (npr. bukva, jasen, grab, hrast) drveta. Nije dozvoljeno dodavati kemijske aditive u pelete, iako se smiju koristiti aditivi za bolje prešanje peleta, no oni ne smiju prelaziti 2% sastava.

Kako bi bili sigurni da proizvod koji kupujete poštuje postavljene standarde odlučite se za onaj proizvod koji ima certifikat.

Certifikat jamči da da ti peleti zadovoljavaju određene kriterije.

Plinski kondenzacijski uređaji

Kondenzacijski uređaji postižu znatno veću učinkovitost i time smanjuju troškove grijanja te emisijske vrijednosti. Plinski kondenzacijski uređaji naravno su pogodni kako za pripremu potrošne tople vode tako i za grijanje.

Prednosti plinskog kondenzacijskog uređaja:

  • Optimalna energetska učinkovitost do 98%
  • Značajno manje čađe i čestica tijekom izgaranja zahvaljujući kondenzacijskoj tehnologiji
  • Potrošnja se smanjuje za do 30% u usporedbi s konvencionalnim instalacijama grijanja
  • Niski troškovi ulaganja
  • Fleksibilna nadogradnja sustava, npr.. solarnim kolektorima, dizalicama topline, spremnicima za toplu vodu i regulacijom

Kako funkcionira plinski kondenzacijski uređaj

U plinskom kondenzacijskom uređaju voda se zagrijava toplinom izgaranja, baš kao i kod konvencionalnih uređaja. Nastali dimni plinova obično se izbacuju kroz dimovod van. Toplinska energija sadržana u dimnim plinovima je u tom slučaju izgubljena. Kondenzacija tehnologija pak iskorištava energiju sadržanu u dimnim plinovima, koji se u velikoj mjeri sastoje od vruće vodene pare. Dobivena toplinska energija iz dimnih plinova vraća se u krug grijanja.

Kako bi se mogla koristiti energija, vodena para mora kondenzirati. To čini pri temperaturi ispod 56 ° C. Kondenzacijski uređaj hladi vodenu paru u posebno izrađenom izmjenjivaču topline. Na taj način dobivena energija koristi se za predgrijavanje hladne vode za grijanje. Topla voda zatim prolazi kroz primarni izmjenjivač topline gdje se dodatno zagrijava do željene temperature. Tijekom tog procesa nastaju male količine kondenzata kojega treba proslijediti u odvodnju. Kiselost kondenzata je vrlo niska tako da se nastala otpadna voda može odvoditi direktno u sve standardne sustave odvodnje bez dodatne neutralizacije.

Razlika između gornje i donje ogrjevne vrijednosti

Kada kod kondenzacijskih uređaja govorimo o visokoj učinkovitosti od 98%, vrijednost se odnosi na “gornju toplinsku vrijednosti”. Istu treba razlikovati od “donje toplinske vrijednosti” na temelju koje se obično rade izračuni u industriji. Donja toplinska vrijednost je količina topline koja se može dobiti izgaranjem određenog energetskog izvora bez nastanka kondenzacije. Donja toplinska vrijednost dakle odražava samo dio ukupne energije goriva.

Suprotno tome gornja toplinska vrijednost uključuje također i količinu topline sadržane u vodenoj pari dimnih plinova koja se može iskoristiti kondenzacijskom tehnikom što znači da je ova dodatna količina topline već uračunata. Učinkovitost uređaja se također naziva standardnom učinkovitošću i može u idealnom slučaju iznositi najviše 100% na osnovi izračuna gornje toplinske vrijednosti.

Kondenzacijski uređaji zahtijevaju dodatni pribor za odvod dimnih plinova

Instalacija kondenzacijskog plinskog uređaja ecoTEC na postojeći dimnjak zahtijeva ugradnju dodatne plastične cijevi. Međutim, dodatna cijev za odvod dimnih plinova je manjeg promjera te se uglavnom može ugraditi u postojeći dimnjak.